Stopnie

W tradycyjnym systemie kung fu, jakim jest Choy Lee Fut istnieją tylko trzy stopnie: początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany. Ma to odbicie również w systemie szarf przyjętych w naszej szkole. System ten funkcjonuje w „zewnętrznym” wizerunku Szkoły, dla „zewnętrznych” uczniów.

Tradycyjnie strój treningowy oraz szarfa nie są odpowiednikiem żadnego stopnia. Historycznie rzecz biorąc, w dawnej szkole kung fu uczniowie oraz mistrz nie wyróżniali się między sobą. By w razie ataku napastnik nie mógł rozpoznać kto jest najgroźniejszym przeciwnikiem. Pomimo braku rozróżnienia każdy wiedział gdzie jest jego miejsce i miał odpowiedni szacunek dla Sifu jak i starszych braci i sióstr. Starsi bracia (czyli uczniowie, którzy przebywają z Sifu dłużej) odpowiedzialni są za swoich młodszych braci. Szkoła kung fu jest jak rodzina. Mistrz jest zawsze jeden, Sifu jest dla uczniów jak ojciec dla własnej rodziny. Jeżeli Sifu orzekł, że jego uczeń osiągnął poziom mistrzowski, pozwala mu założyć własną „rodzinę”. Jednak relacje, związek i kontakt dalej pozostaje Sifu dla uczniów swojego ucznia staje się Sigung (jakby „dziadkiem”).

W systemach japońskich został przyjęty w drugiej połowie XX wieku system stopni kyu i dan. Na zachodzie wiele systemów sztuk walki zaadoptowało ten sposób rozróżniania poziomu zaawansowania. Jednak uważać trzeba by nie spowodowało to „pogoni” za kolejnym kolorem szarfy, zamiast prawdziwego rozwoju. W systemach tradycyjnego kung fu również istnieją systemy oceny i prób. Po latach obserwacji i różnego rodzaju testów, a nie po jednostkowym egzaminie, część uczniów dostaje propozycję zostania formalnym uczniem. Najczęściej w tej chwili po czasie wielu jednostkowych egzaminów i ocenie przez mistrza swoich uczniów, mistrz wybiera kilka osób do tzw. TONG-u.

Również w systemie Choy Lee Fut istnieją grupy Tong. Organizacja Wing Sing Tong sięga tradycji którą zapoczątkował założyciel stylu Chan Heung zakładając szpital który nazwał właśnie Wing Sing Tong, z czasem zaczął w nim nauczać kung fu członków swojej rodziny. Tradycja przetrwała do naszych czasów. Każdy kolejny spadkobierca miał grupę najbliższych uczniów nazywaną Wing Sing Tong. Obecny spadkobierca Jeurng Mun (strażnik systemu) Chen Yong Fa (Chan Wing Fa w dialekcie kantońskim) jako pierwszy w historii otworzył organizację Wing Sing Tong dla osób spoza rodziny Chen. Dbając o prawidłowy przekaz sprawuje pieczę nad nauczaniem i za każdym razem wybór danej osoby jest dokonany przez samego Mistrza, po latach obserwacji postępów w sztuce walki, ale nie tylko. Prawość, lojalność, prawidłowa postawa moralna są równie ważne. Awans i zaszczyt przyjęcia do tej grupy przypada nielicznym wybranym.

We wszystkich krajach, w których rozwijany jest system Choy Lee Fut gałęzi Mistrza Chen Yong Fa, istnieją przedstawicielstwa Wing Sing Tong. W Polsce również istnieje biuro WST, którym kieruje  Sifu Grzegorz Ciembroniewicz oraz Sifu Tomasz Chabowski.

Żółty
Podstawy, 1/2 Ng Lun Ma
Żółty (1)
Ng Lun Ma (pięć kolistych pozycji)