Chan Koon Pak

Chan Koon Pak

陈冠朴

7 Lipiec 1847 – 28 Styczeń 1916

 

Chan Koon Pak urodził się w wiosce King Mui, był trzecim dzieckiem, a drugim synem Chan Heunga.

Koon Pak był bardzo sprawnym i inteligentnym dzieckiem, o silnej budowie ciała, którą odziedziczył po ojcu. Mimo, że był dużo młodszy niż jego rodzeństwo, jego naturalne zdolności do walki ukształtowały jego późniejsze życie.

Trenował codziennie pod kierunkiem ojca oraz z najbliższymi uczniami Chan Heunga. Był to burzliwy okres w Chinach, szalał bunt południowy, rozprzestrzeniały się ekspansja zachodnich państw oraz wojny opiumowe.

Koon Pak był regularnie zmuszony do walki z uczniami ojca, z których część była trenowana do udziału w  buncie. Jeszcze jako młody człowiek Koon Pak wraz Chan Heungiem i jego uczniami rozbudowali silną sieć szkół w całej prowincji Guangdong jak i poza granicami Chin.

Choć Koon Pak był młodzieńcem, jego ojciec uczył go głębokiego zrozumienia tej nowej sztuki walki. Trenował przez wiele godzin ciągle powtarzając podstawy by opanować błyskawiczne wyprowadzanie ciosów z mobilnością postaw.

Chan Heung wyszkolił syna, przywiązując wielką wagę do 18 drewnianych manekinów sytemu Choy Lee Fut. W wyniku tego szkolenia ‘żelazne’ przedramiona Chan Koon Paka (tzw. mosty – kil sau), praca jego rąk w połączeniu z szybkością poruszania się w pozycjach powodowały, że był ponoć nietykalny. Jego nogi nie były w stanie spoczynku nawet wtedy, gdy zasiadał do posiłku.

Chan Heung ułożył tak strukturę codziennego nauczania syna, by zmaksymalizować jego umiejętności i w kilka lat przekazać mu swoją wizję systemu Choy Lee Fut. Trening Koon Paka na manekinach zrównoważony był treningiem z wieloma, dwoma, trzema lub nawet ośmioma przeciwnikami, tak by zapewnić synowi gotowość do walki w każdej sytuacji. Ciągłe wyzwania od uczniów ojca  jak i mistrzów innych stylów poprawiały i wyostrzały umiejętności Chan Koon Paka.

Koon Pak podróżował z ojcem, pomagał mu w prowadzeniu treningów w wielu szkołach, aż do momentu odejścia Chan Heunga. Od tego czasu przejął prowadzenie zajęć w Sun Wui, Moon Kong, Guangdong i niektórych zagranicznych chińskich stowarzyszeniach. Chan Koon Pak był uznanym mistrzem sztuk walki i był poszukiwany przez wielu, którzy chcieli się uczyć od syna legendarnego i słynnego Chan Heunga.

Przez całe swoje życie, Koon Pak nauczał swoich uczniów równowagi pomiędzy szybkością i siłą.  Zwracał uwagę na znaczenie drewnianych manekinów z Shaolin, których uczył wielu swoich uczniów za zamkniętymi drzwiami. Jego zrozumienie technik walki w bliskim dystansie było tak wielkie, że stworzył specjalnego manekina tzw. „Miedzianego Człowieka” Tong Yuen Yut Wei Jong. Jest to doskonała metoda treningowa do nauczenia się prawidłowych reakcji w walce w bliskim dystansie. Opanowanie technik krótkiego zasięgu w połączeniu z jego niesamowitą kontrolą siły wewnętrznej (nie mówiąc już o jego sile fizycznej) dawała Chan Koon Pakowi ogromną przewagę.

Chan Heung przekazał tylko swojemu synowi rękopisy z opisami szkolenia w nowej sztuce Choy Lee Fut Kung Fu. Chan Koon Pak stworzył dodatkowe instrukcje, aby zapewnić jasny i zwięzły opis sztuki jego ojca oraz instrukcje jak ćwiczyć tak ogromny arsenał technik.

Ważnym jest, aby pamiętać, że w tych czasach nauczanie sztuk walki opierało się głównie na tradycji ustnej oraz na przekonaniu, że poprzez ciągłe powtarzanie wiedza w końcu wniknie w ucznia. Chan Heung, jego syn Koon Pak i wnuk Yiu Chi uznali jednak znaczenie pisemnego przekazu, tak by Choy Lee Fut przetrwał  w najczystszej formie.