Chan Yiu Chi

Chan Yiu Chi

陈耀智

 (13.12.1892 – 06.07.1965)

Chan Yiu Chi był drugim synem Chan Koon Paka i wnukiem założyciela stylu Choy Lee Fut Chan Heunga. Yiu Chi urodził się w okręgu Sun Wui w czasie wielkich przemian, podczas których Chiny zaistniały we współczesnym świecie jako republika.

Yiu Chi było edukowany w rodzinnej sztuce walki Choy Lee Fut, od momentu urodzenia. Jego ojciec Chan Koon Pak był uznanym mistrzem sztuk walki. Rodzinie dobrze się powodziło, utrzymywali się z prowadzenia wielu szkół. Chan Yiu Chi dorastał otoczony sztuką walki, jak i uczniami swego ojca, z których wielu ćwiczyło i mieszkało z nim pod jednym dachem.

W tamtym czasie, Yiu Chi osobiście szkolony był przez ojca codziennie przez wiele godzin. Uczniowie jego ojca testowali go na każdym etapie jego nauki i wspierali młodego Mistrza, pomagając mu i ćwicząc razem z nim.

Yiu Chi był błyskotliwym chłopcem z wielkim zamiłowaniem do nauki. Ojciec wysłał Chan Yiu Chi do publicznej szkoły i równolegle edukował go podczas rygorystycznych treningów kung fu.

Chan Yiu Chi, słynny był ze swojego rozluźnienia, dzięki temu jego techniki były szybkie, niszczące i niewidoczne. Posiadał dyplom z tradycyjnej medycyny chińskiej, chińskiej klasyki i kaligrafii. Wykazał się głęboką dalekowzrocznością tworząc i spisując procesy uczenia się Choy Lee Fut, to jego największa zasługa z której korzystamy my wszyscy. Nie ma wątpliwości, że stworzenie przez Chan Yiu Chi podręczników nauczania było jednym z najistotniejszych czynników rozprzestrzenienia Choy Lee Fut Kung Fu w południowej Azji i na całym świecie. Choy Lee Fut jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych stylów kung fu w dzisiejszym świecie. Zarówno Chan Heung, jak i jego syn Koon Pak, pisali już podręczniki na temat istoty systemu i opisywali podstawy jak i zaawansowane techniki systemu walki Choy Lee Fut. Jednak to zapobiegliwość Chan Yiu Chi, spowodowała, że w drugiej części swojego życia przystąpił do tłumaczenia tradycji ustnej i pełnej wiedzy przekazanej mu przez jego ojca i dziadka. Pozostawił po sobie ponad 300 podręczników napisanych odręcznie. Każdy manuskrypt zawiera szczegółowy opis konkretnych aspektów Choy Lee Fut, takich jak wolna walka, sztuka wytwarzania siły, techniki walki bak gwa, formy ręczne, formy z bronią, Qigong, formy walki z wieloma przeciwnikami, sztuka przepowiadania przyszłości, 18 drewnianych manekinów i wiele innych. Jak we wszystkich sztukach walki tradycja przekazana ustnie może być zaprzepaszczona lub po prostu zmieniona złą interpretacją albo niezrozumieniem.

Chan Yiu Chi zostawił konspekt programowy dla przyszłych pokoleń praktyków Choy Lee Fut. W Choy Lee Fut mamy ogromny arsenał broni, technik ręcznych, ćwiczeń zewnętrznych i wewnętrznych. System ten może zaoferować wiele różnych rzeczy dla wielu różnych uczniów. Program nauczania dzieli się na początkujący, średnio-zaawansowany i zaawansowany poziom kształcenia, umożliwia uczniom bardzo szeroki rozwój poprzez bardzo szeroką ofertę.

Pomysł Chan Yiu Chi to nie był przypadek.  Uczył on w ponad 20 szkołach i ośrodkach szkolnictwa wyższego, gdzie jego uczniowie domagali zorganizowanego kształcenia w sztuce Choy Lee Fut. Zaczął nauczać w wieku 15 lat na zaproszenie Canton Guild Hall w południowej Azji. Wykładał także w zagranicznych cechach i warsztatach różnych związków zawodowych. Jego uczniowie potrzebowali jasnych, metod nauczania, które mogli zrozumieć, jak i chcieli móc ocenić swoje postępy, pod kierunkiem lub bez nadzoru Mistrza Chan Yiu Chi.

Uczniowie jego ojca oraz uczniowie Yiu Chi pochodzili z różnych środowisk, ale w tamtych czasach, każde z tych środowisk potrzebowało umiejętności samoobrony. Terytoria te wciąż były kontrolowane przez lokalne gangi, oddziały rządowe, skorumpowanych policjantów. Kung fu było więc używane w samoobronie na ulicach, na których bezprawie było dość powszechne. Chan Yiu Chi uczył w zakładach kolejowych, zwykłych robotników produkcji i odlewni metalu, związków handlowych, jak również w publicznych i prywatnych szkołach oraz na Uniwersytecie w Guangdong. Uczył też swych rodaków w Kin Mui i Sun Wui. Chan Yiu Chi, jako młody człowiek, wyjeżdżał  również za granicę, aby pomagać ojcu nauczać w szkołach, już otwartych.

 

W młodym wieku Chan Yiu Chi przeszedł twardy trening pod okiem ojca Chan Koon Paka. W tym opanował 18 drewnianych manekinów, w domu ucznia ojca Choy Bak Tat. Choy Bak Tat był oddanym uczniem Koon Paka. Był to bogaty kupiec, który namówił Chan Koon Paka by zbudować wszystkie 18 manekinów w jego domu. Manekiny uczyły wolnej walki jak i umiejętności posługiwania się bronią, koncentrując się na równowadze, odpowiednim czasie reakcji, szybkości, sile, technikach ofensywnych oraz defensywnych, jak i atakowania z użyciem podstępu.

Chan Yiu Chi pozostawał całkowicie zrelaksowany gdy atakował lub bronił się, czerpał moc ze swej energii wewnętrznej. Jego opanowanie pracy nóg wraz z jego szybkością rąk napędzaną przez jego wewnętrzną siłę (lik ging) umiejscawiało go tam, gdzie musiał być w ułamku sekundy. Wysokie umiejętności interpretacji ruchów atakującego pozwalały mu kontratakować i wyprzedzać oponenta zanim jakikolwiek ruch dotarł do celu. Wysoki, łagodny człowiek, zawsze otwarty dla swych uczniów nigdy nie odmawiał prezentacji technik walki i fizycznej demonstracji zastosowań, kiedykolwiek był o to poproszony.

Sposób nauczania stworzony przez Chan Yiu Chi spowodował, że wyszkolił on wielu znanych i cenionych Mistrzów. Opanowanie poszczególnych umiejętności pomagało zrozumieć, że Choy Lee Fut jest swoistego rodzaju treningiem przekrojowym. Nie ma wystarczająco dużo czasu w życiu, aby nauczyć się ponad 200 form, które uczą wszystkich rodzajów zastosowań w różnych specyficznych sytuacjach. Chan Yiu Chi, wykorzystywał wrodzone zdolności swych uczniów i zmuszał ich do pewnej specjalizacji, która pozwalała im zmaksymalizować zrozumienie systemu.

Jednak Chan Yiu Chi utrzymał najczystszy przekaz dla swojej rodziny. Swego syna Chan Wan Hon szkolił by opanował on wszystkie trzy poziomy, a następnie wyspecjalizował między innymi, jego lewą stronę. Co uczyniło go biegłym w lewej i prawej pozycji, w ofensywnych i defensywnych technikach. Biegłość pracy nóg Wan Hon, tak w ataku jak i podczas odwrotu powodowało, że był potężnym przeciwnikiem dla każdego.

Chan Yiu Chi kontynuował najczystszy przekaz rodzinny szkoląc swojego wnuka Yong Fa, którego uczył osobiście aż do 1965 roku. Brzmi to jak scena z filmu: Yiu Chi wiąże nogi młodego Yong Fa by zrzucić go do góry nogami, kilka razy do zimnej wody, w zimowy poranek tak by wytworzyć jego Qi. Następnie szkolił go w Luohan Qigong by rozwinąć jego wewnętrzną Qi i wzmocnić jego mięśnie i szkielet. Chen Yong Fa był szkolony przez Yiu Chi dzień i noc tak by opanował wszystkie trzy poziomy Choy Lee Fut z wielką dokładnością i ogromną szybkością.

Ojciec Chan Yiu Chi – Chan Koon Pak zapewniając synowi zarówno szkolenie z zakresu sztuki walki jak i edukację szkolną spowodował, że wszyscy możemy korzystać ze spuścizny Choy Lee Fut Kung Fu. Chan  Yiu Chi był prawdziwym wojownikiem pióra i miecza.